Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-08-11 08:31:19
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa Freepik
Oglądanie bajek w TV wydaje się być niewinne i rozwojowe dla dzieci. I takie też może być, jeśli zadbamy o najważniejszy aspekt – czas spędzony przed TV i innymi ekranami. Okazuje się bowiem, że naukowcy mają dowody na częstsze występowanie określonych chorób u dzieci, które spędzają sporo czasu przed TV itp.
Okazuje się bowiem, że zbyt długie oglądanie telewizji w dzieciństwie może prowadzić do złego stanu zdrowia w wieku dorosłym. Badania prowadzone przez profesora Boba Hancoxa z Wydziału Medycyny Prewencyjnej i Społecznej i opublikowane niedawono w czasopiśmie "Pediatrics" wykazały, że dzieci, które oglądały więcej telewizji, były bardziej narażone na rozwój zespołu metabolicznego w wieku dorosłym.
Zespół metaboliczny to grupa stanów obejmujących wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, nadmiar tkanki tłuszczowej i nieprawidłowy poziom cholesterolu, które prowadzą do zwiększonego ryzyka chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu.
Naukowcy wykorzystali dane 879 uczestników w wieku 5, 7, 9, 11, 13 i 15 lat, którzy średnio oglądali TV nieco ponad dwie godziny dziennie. Okazało się, że Ci, którzy oglądali więcej telewizji w wieku od 5 do 15 lat, byli bardziej narażeni na to schorzenia w wieku 45 lat.
- Ci, którzy oglądali najwięcej, byli bardziej narażeni na zespół metaboliczny w wieku dorosłym” – mówi profesor Hancox. - Dłuższy czas oglądania telewizji w dzieciństwie był również związany z większym ryzykiem nadwagi i otyłości oraz niższą sprawnością fizyczną – dodał naukowiec.
Chłopcy oglądali nieco więcej telewizji niż dziewczęta, a zespół metaboliczny występował częściej u mężczyzn niż u kobiet (odpowiednio 34 proc. i 20 proc.). Związek między czasem oglądania telewizji w dzieciństwie a zespołem metabolicznym dorosłych był jednak widoczny u obu płci i może być nawet silniejszy u kobiet.
Niewiele było dowodów na to, że oglądanie mniejszej ilości telewizji jako osoba dorosła zmniejsza związek między oglądaniem telewizji w dzieciństwie a zdrowiem dorosłych.
Naukowcy podkreślili też, że spędzanie czasu przed TV i innymi screenami sprzyja mniejszemu wydatkowi energetycznemu a także spożywaniu niezdrowej żywności – jak chipsy, słodkie przekąski czy słodzone napoje, a co za tym idzie wytwarzaniu się złych nawyków żywieniowych.
CZYTAJ TEŻ >> Jak usunąć kleszcza? Pozbądź się go prawidłowo
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.